Miód kremowany
Miód kremowany jednoznacznie eliminuje niedogodności fizyczne związane ze spożywaniem i używaniem miodu płynnego i skrystalizowanego. Technika przygotowywania miodów kremowych polega na wykonywaniu mechanicznych czynności na miodzie, aż do momentu krystalizacji. Zapobiega to tworzeniu się grubych kryształków w krupcu. Dzięki temu miód ten nie krystalizuje na twardo. W trakcie tego procesu nic się do miodu nie dodaje, ani nie ujmuje.
Zawsze daje się łatwo wyjmować z naczynia i rozprowadzać po pieczywie. Niektóre zalety miodu kremowego:
- może być polecany przez cały rok jako produkt najwyższej jakości
- raz przygotowany nie wymaga ponownego roztapiania, nie ma więc konieczności podgrzewania czy wykonywania innych czynności obniżających jego jakość
- pozostaje zawsze w postaci nadającej się do smarowania
- po przygotowaniu w formie kremu zawiera związki aromatyczne i naturalną jakość porównywalną z miodem świeżo odwirowanym z plastrów, dotyczy to szczególnie miodów wiosennych
- miód w procesie kremowania uzyskuje atrakcyjny wygląd i przyjemny aromat
- dzięki swej konsystencji nie lepi się do rąk, nie plami obrusa, odzieży czy dywanu
- miód ten zachowuje jednorodną strukturę
Krem miodowy może być grubiej nakładany na pieczywo, przez co łatwiej zwiększyć jego spożycie u osób, które zazwyczaj nieprzepadają za smakiem samego miodu. Jest też doskonałym zamiennikiem popularnych kremów czekoladowych.
Miód dobrze skremowany nie posiada w sobie wyczuwalnych kryształków, jest mazisty i ma perłowy połysk. Ta postać miodu wyjątkowo dobrze utrzymuje zapach. Na jego gęstość wpływ ma temperatura. Optymalna temperatura przechowywania wynosi 15-20°C. Gdy ją obniżamy - tężeje, gdy podwyższamy - rzednie, aż do formy patoki (przy 40°C). Patoka (miód płynny) otrzymana z miodu kremowego po kilku tygodniach ponownie przechodzi w krupiec, lecz już bez właściwości kremu.
Warto podkreślić, że kremowanie miodów jest bardzo neutralną i prostą metodą. Za jej pomocą otrzymuje się bardzo zdrowy i atrakcyjny produkt. Nie zmienia ona właściwości leczniczych, zdrowotnych ani odżywczych miodu.
Pyłek kwiatowy
Są to męskie komórki rozrodcze wydzielane przez kwiaty w dużych ilościach, a następnie zbierane przez pszczoły w postaci obnóży. Stosowany w alergiach, niedokrwistości, chorobach układu pokarmowego, miażdżycy, gruźlicy i innych
Pierzga
Jest to pyłek kwiatowy w postaci obnóży, złożony przez pszczołę do komórki plastra, który zostaje wymieszany z wydzieliną gruczołów. Stosowana w niedokrwistości, chorobach jelitowych oraz układu nerwowego, braku łaknienia i innych.
Propolis
Inaczej kit pszczeli, to balsamiczno-żywiczna substancja powstała z wydzielin pączków drzew. Stosowany w chorobach jamy ustnej, uszu, nosa, gardła, zapaleniach skórnych, opryszczkach, oparzeniach i innych.