Produkty pszczele
Pyłek kwiatowy
Zbiór 2024 r.
|n|Są to męskie komórki rozrodcze wydzielane przez kwiaty w dużych ilościach, a następnie zbierane przez pszczoły w postaci obnóży. Obnóża więc to grudki pyłku zwilżone nektarem lub miodem, odebrane pszczołom za pomocą specjalnych poławiaczy pyłkowych zakładanych na wylotek. Pszczoły rozdrabniają i ubijają pyłek główkami, dodają enzymatyczną ślinę i miód, przetwarzając go w warunkach beztlenowych w pierzgę.
Skład pyłku to białka, węglowodany, tłuszcze, składniki mineralne, witaminy (A, E, B1, B2, B3, B6, B12, C, PP), kwas foliowy, bioflawonoidy i inne.
Stosowany jest w:
- chorobach skóry,
- stanach zapalnych i wrzodziejących błonach śluzowych jamy ustnej oraz opryszczki warg,
- gruźlicy płuc,
- chorobach górnych dróg oddechowych,
- miażdżycy i jej powikłaniach,
- chorobach przewodu pokarmowego,
- wątroby,
- stanach zapalnych i przerostowych gruczołu krokowego,
- pęcherzyków nasiennych i zapalenia cewki moczowej,
- także niedokrwistości,
- alergiach,
- chorobach narządu wzroku,
- zaburzeniach psychicznych i nerwowych.
- leczeniu oparzeń
Pyłek kwiatowy
Są to męskie komórki rozrodcze wydzielane przez kwiaty w dużych ilościach, a następnie zbierane przez pszczoły w postaci obnóży. Stosowany w alergiach, niedokrwistości, chorobach układu pokarmowego, miażdżycy, gruźlicy i innych
Pierzga
Jest to pyłek kwiatowy w postaci obnóży, złożony przez pszczołę do komórki plastra, który zostaje wymieszany z wydzieliną gruczołów. Stosowana w niedokrwistości, chorobach jelitowych oraz układu nerwowego, braku łaknienia i innych.
Propolis
Inaczej kit pszczeli, to balsamiczno-żywiczna substancja powstała z wydzielin pączków drzew. Stosowany w chorobach jamy ustnej, uszu, nosa, gardła, zapaleniach skórnych, opryszczkach, oparzeniach i innych.