Pasieka

Początek naszej przygody z pszczelarstwem przypada na rok 1947. Wtedy dziadek Antoni kupił jeden ul i osadził w nim rój pszczół. Coraz bardziej zafascynowany życiem tych owadów, w kolejnych latach już sam budował nowe ule i powiększył pasiekę do ok. 60 pni. Pszczelarstwo było jego hobby. Na co dzień prowadził zwykłe gospodarstwo rolne, w tym także szkółkę sadowniczą. Do dzisiaj czerpiemy korzyści z posiadanych starych odmian jabłoni.

historia

Po skończonej szkole średniej technicznej syn Antoniego, a mój tata Joachim, zaczął więcej pomagać przy pszczołach. Także budował ule i prowadził pasiekę wędrowną. Udoskonalał posiadany sprzęt pszczelarski i poszerzał wiedzę. Obecnie posiadamy około 250 uli rozstawionych w kilku miejscach.

Mieszkamy w Reszkach, 20 km od Augustowa, w południowo-wschodnim krańcu Pojezierza Ełckiego, który graniczy od wschodu z najpotężniejszym kompleksem leśnym – Puszczą Augustowską, a od południa sięga do obszarów bagiennych Kotliny Biebrzańskiej. W tym regionie zaliczanym do zielonych płuc Polski przewozimy swoje ule pozyskując różne gatunki miodów.

Nasze gospodarstwo ma charakter całkowicie rodzinny i pokoleniowy. Ja (Dominik), syn Joachima i Jadwigi, to już trzecie pokolenie pszczelarzy. Odkąd tylko pamiętam, chciałem zajmować się pszczołami. Obecnie wspólnie z żoną mieszkamy i pracujemy z rodzicami. Główny nadzór nad całością ma oczywiście tata - jako najbardziej doświadczony pszczelarz z nas wszystkich - dyplomowany mistrz pszczelarstwa.

Wszystkie produkty, które sprzedajemy pochodzą wyłącznie z naszego gospodarstwa, od naszych pszczół. Tak było zawsze i tę tradycję pragniemy zachować – jesteśmy z tego dumni.

Krótko o każdym z nas:

JoachimJoachim – mistrz pszczelarstwa, główny filar całego gospodarstwa, nic co związane z pszczołami nie jest mu obce.
Zainteresowania: mechanika, ślusarstwo, wędkarstwo, grzybobranie.

DominikDominik – syn Joachima, następca, wtajemniczony we wszystkie sprawy, wykwalifikowany pszczelarz.
Zainteresowania: wycieczki rowerowe

JadwigaJadwiga – żona Joachima, wykwalifikowany pszczelarz, czynnie bierze udział we wszystkich zajęciach pszczelarskich

Antoniśp. Antoni – założyciel pasieki, tata Joachima. Odszedł do krainy wiecznie kwitnących łąk, gdzie szum pszczół nigdy nie ustaje.

MagdalenaMagdalena – żona Dominika, powoli poznaje tajniki pszczelarstwa, obecnie zajmuje się domem i dzieckiem.
Zainteresowania: pieczenie ciast i tortów

Do zobaczenia, Dominik Muczyński

Zobacz więcej zdjęć w naszej galerii.

Dane kontaktowe:

Gospodarstwo Pszczelarskie Muczyńscy
Reszki 50, 16-320 Bargłów Kościelny,
pow. augustowski

Joachim: 604 846 282
Dominik: 794 757 243

email: pasieka@muczynscy.pl
Nr konta mBank PL 27 1140 2004 0000 3102 7422 3484

Pyłek kwiatowy

Są to męskie komórki rozrodcze wydzielane przez kwiaty w dużych ilościach, a następnie zbierane przez pszczoły w postaci obnóży. Stosowany w alergiach, niedokrwistości, chorobach układu pokarmowego, miażdżycy, gruźlicy i innych

Zobacz w sklepie

Pierzga

Jest to pyłek kwiatowy w postaci obnóży, złożony przez pszczołę do komórki plastra, który zostaje wymieszany z wydzieliną gruczołów. Stosowana w niedokrwistości, chorobach jelitowych oraz układu nerwowego, braku łaknienia i innych.

Zobacz w sklepie

Propolis

Inaczej kit pszczeli, to balsamiczno-żywiczna substancja powstała z wydzielin pączków drzew. Stosowany w chorobach jamy ustnej, uszu, nosa, gardła, zapaleniach skórnych, opryszczkach, oparzeniach i innych.

Zobacz w sklepie

Powrót do góry